Každá maminka ví, jaké je to vzít poprvé do náruče své dítě, pohladit je a polaskat, dotknout se jeho tělíčka. Je to prostě neopakovatelný zážitek v životě ženy. Mezi stále více oblíbenou aktivitu, která umožňuje tento těsný, citový a tělesný kontakt je i „plavání“ kojenců a batolat.

Každý rodič chce dát svému děťátku tu nejlepší péči a vložit mu do vínku a dále do života to nejlepší. Je skvělé, že maminky využívají nových poznatků v oblasti péče o dítě, ale i v oblasti „kojeneckého plavání“ a začínají s dětmi plavat už doma. Později ve vanách a v bazénu pod vedením odborných instruktorek.

Museli však při tom překonat předsudky svých rodičů, prarodičů, kteří nebyli na tuto činnost zvyklí a považují to za zbytečný rozmar.

Bohužel i někteří pediatři k této činnosti zaujímali negativní postoj, ale když měli možnost na vlastní oči vidět a poznat, co je náplní „kojeneckého plavání“ , jak se kojenci ve vodě cítí, projevují a celkově prospívají, své záporné či odmítavé postoje změnily.

Ti kdo nesouhlasí s touto činností bohužel plně nepochopili význam „ kojeneckého plavání“. Cílem není naučit kojence plavat, ale upevnit citový vztah mezi dítětem a rodičem.

Metodika plavání novorozenců a kojenců do 3 měsíce

Kladný vztah člověka k vodě je přirozený. Pokud jej však neupevňujeme a nerozvíjíme, postupně zaniká, až kolem šestého až osmého měsíce vymizí. Přirozený vztah k vodě může novorozenec ztratit nejen jeho nevyužitím, ale také budeme-li s novorozencem pracovat násilně, rychle a nepříjemně jeho vývoji. Při nadlehčení hlavičky splývá tělíčko dítěte na hladině bez jakékoliv podpory. Při plavání vycházíme z psychomotorického vývoje dítěte.

Kdy začít plavat

  • seznamovat dítě s vodou můžeme kdykoliv, nejvýhodnější je doba ihned po narození a zhojení pupeční jizvy, pravidelný styk dítěte s vodou je zajištěn již v porodnici při každodenním koupání
  • instruktor zabývající se touto činností musí být velmi zkušený, manipulace s nejmenšími dětmi je velmi náročná a vyžaduje velkou zručnost, je důležité vědět,že instruktor učí principy manipulace především rodiče dítěte

Příprava lekce v rodině

  • seznámíme se se zdravotním stavem dítěte a jak probíhal porod, požádáme rodiče o doporučení pediatra seznámení rodičů s psych.vývojem dítěte, následuje popis a ukázka manipulace s dítětem na suchu (pomůcka – panenka), rodičům osvětlíme i samotný význam plavání již při domlouvání termínu lekce si sjednáme takový čas návštěvy, aby vyhovoval dítěti (především, aby bylo dítě vyspalé).
  • přejdeme k popisu samotné lekce plavání (co budeme dělat,jaké úchopy a v jakém sledu ve vodě použijeme, jak dlouho budeme plavat), v průběhu výkladu teorie matka kojí dítě (lekce plavání je lepší provádět cca 15-20 minut po jídle, také se v této době již napouští vana.

V čem plaveme,teplota a množství vody

V prvních dnech i týdnech po narození koupeme novorozence v čistě vymyté a vydezinfikované vaně, teplota vody je 36-37°C (používáme teploměr), teplota v místnosti je 23-24°C,světlo tlumené,můžeme poslouchat i hudbu-na dítě neustále mluvíme a usmíváme se, napouštíme s hladinou vody co možná nejvyšší (usnadní to manipulaci).

Skladba lekce v rodině

Předem informujeme o průběhu lekce na suchu s panenkou,nové prvky vždy instruktor předvede sám a rodič si je následně vyzkouší,mezi nové prvky počítáme i „potápění“ vodní úchopy v pořadí zvládnutí:

  1. klubíčko
  2. poloha na zádech – držení pod hlavou a pod zadečkem
  3. poloha na zádech – držení pouze pod hlavou
  4. poloha na zádech – držení pod hlavou za bradičku
  5. plavání do osmiček v držení pod hlavou
  6. úchop do hada na zádech
  7. úchop do páky
  8. poloha na bříšku a)jedna ruka pod hrudníčkem,prsty jistí bradičku
  9. poloha na bříšku b)jedna ruka drží ramínko,zápěstí jistí bradičku
  10. úchop do hada na bříšku

Pomůcky

  • podhlavníček, pásek,na konci období plovák ryba
  • postupně snižujeme teplotu vody až na 32-30°C,délka pobytu ve vodě je15-20 minut
  • v závěru každé lekce můžeme dítě „OTUŽOVAT“

Metodika plavání kojenců od 4 do 6 měsíce

Dítě je už větší a může navštěvovat veřejné plavání – účastnit se lekcí v klubové vaně.Ale může také pokračovat ve vaně v domácím prostředí. Jinak pro vany platí pravidla,jako u dětí do 3 měsíce. V tomto období přecházíme od úchopu v klubíčku k vertikální poloze a k poloze na bříšku, ale pouze v případě, že dítě již pevně drží hlavičku.

 

( vaničkuje se od ukončeného 6 týdne cca do 6 měsíce, procvičení miminka, následné plavání, výuka masáže )